Domy pasywne - ile kosztują?
Domy pasywne coraz częściej pojawiają się na mapie naszego kraju. Te budynki mieszkalne doskonale odpowiadają na zapotrzebowanie osób stawiających na oszczędność i ekologię. Pozwalają zminimalizować koszty związane z użytkowaniem budynku, w tym przede wszystkim jego ogrzewaniem i poborem energii elektrycznej. Są także ekologiczne, przyjazne i bezpieczne dla środowiska oraz oparte na wykorzystaniu OZE. Domy pasywne to inwestycja, którą warto rozważyć przede wszystkim z perspektywy związanych z tym kosztów.
Domy pasywne i ich niezwykłe możliwości
Domy pasywne gwarantują obniżenie kosztów eksploatacyjnych. By dany budynek został zakwalifikowany jako dom pasywny, powinien spełniać określone normy:
- roczne zapotrzebowanie na ciepło musi być mniejsze niż 15 kWh/m2,
- roczne zużycie energii do ogrzania budynku, wody użytkowej i zasilania urządzeń elektrycznych musi być mniejsze niż 60 kWh/m2,
- współczynnik przenikalności ciepła nie może być większy nić 0,15 W/m2K.
Tym samym budynek pasywny musi być nie tylko wyposażony w wydajną izolację, ale również określone rozwiązania konstrukcyjne. Ważne jest, by przeszklenia w budynku były wyeksponowane na stronę południową, układ pomieszczeń wspomagał zatrzymywanie ciepła w środku, stolarka okienna i drzwiowa gwarantowała maksimum szczelności, a także był wyposażony w systemy generowania energii - panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, a także wentylację z rekuperacją.
Najważniejsze informacje o kosztach budowy domu energooszczędnego
Budownictwo energooszczędne rozwija się w naszym kraju od wielu, a do najbardziej obiecujących należą właśnie domy pasywne. Choć generują one oszczędności, to jednak są droższą inwestycją niż standardowe budownictwo.
Oczywiście ostateczna cena zależy w dużym stopniu od indywidualnych wytycznych i oczekiwań inwestora, a także rozmaitych warunków, w których inwestycja będzie realizowana. Dlatego ostateczna cena jest zawsze ustalana indywidualnie.
Oprócz opłat związanych z wykonaniem projektu, wpływ na ostateczną cenę ma także wielkość domu, rodzaj zastosowanej izolacji termicznej, obecność i standard systemów wentylacji, klimatyzacji i rekuperacji, wykorzystanie technologii OZE, ceny gruntów w danym regionie, jakość wykończenia i zastosowanych materiałów oraz oczywiście koszty związane z robocizną.
Choć ceny domów pasywnych mogą rozbudzać wątpliwości, to jednak są one inwestycją na lata, a nawet dekady - gwarantują minimalne koszty eksploatacji, dużą niezależność energetyczną od lokalnego dostawcy oraz jego stawek, a przede wszystkim energooszczędne funkcjonowanie. Dlatego są rozwiązaniem wartym uwagi i rozważenia, szczególnie jeśli zależy nam na połączeniu oszczędności i ekologii.
DLACZEGO HAVIS?
Jesteśmy grupą specjalistów z branży budowlanej, dla których budownictwo to przede wszystkim pasja i nieustanne poszukiwanie najlepszych możliwych rozwiązań. Jednocześnie pragniemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi, oferując szybkie w budowie i trwałe domy oparte o technologię IZODOM.